Baptistkirken på Bornholm

Baptistkirken på Bornholm - Smuk Kirke i Naturlig Omgivelse

I landskabet af danske kirker, hvor gammel tradition møder arkitektonisk enkelhed, står Baptistkirken i Rønne på Bornholm som et betydningsfuldt eksempel på lokal menighedsliv og trossamfundets udvikling. På trods af sin beskedne størrelse og senere byggedato i forhold til mange af landets historiske kirker, indtager den en vigtig plads i byens religiøse og sociale struktur. Som en af de få baptistkirker på øen symboliserer den en anden side af dansk kirkeliv, præget af frivillighed, aktiv medvirkning og en nært knyttet menighed, der gennem årene har bidraget til mangfoldigheden i det danske kirkemiljø.

Baptistkirken på Bornholm

Adresse

Lille Torv 8, 3700 Rønne, Danmark

Telefon

+45 56 95 10 15

Placering af Baptistkirken på Bornholm
Meninger

4.7/5 (Læs anmeldelserne)

MERE INFORMATION

Baptistkirken på Bornholm, beliggende centralt på Lille Torv 8 i hjertet af Rønne, er et velansat og åbent fællesskab, der byder alle velkommen uanset baggrund. Med et stærkt fokus på samvær, tro og inklusion, tilbyder kirken regelmæssige gudstjenester, børne- og ungdomsaktiviteter samt sociale arrangementer, der styrker lokalsamfundet. Gennem sin engagerede prædiken og støttende netværk skaber kirken en meningsfuld og trofældig ramme for personlig vækst og fælles deltagelse. Kontakt kan opnås via telefon +45 56 95 10 15 eller på deres hjemmeside http://www.baptistkirkenbornholm.dk/, hvor man også finder aktuelle arrangementer og nyheder.

Indholdsfortegnelse

Mere information

Hvor ligger Baptistkirken på Bornholm?

Baptistkirken på Bornholm ligger centralt i RønneLille Torv 8, 3700, hvilket gør den lettilgængelig for både lokale og besøgende. Kirken er placeret i hjertet af byen, tæt på butikker, restauranter og andre vigtige bygninger, hvilket understreger dens fællesskabsorienterede rolle. Dens beliggenhed gør den til et naturligt mødested for bøn, forsamling og sociale aktiviteter.

Hvordan kan man kontakte Baptistkirken på Bornholm?

For at komme i kontakt med Baptistkirken på Bornholm kan man ringe til telefonnummeret +45 56 95 10 15 eller besøge deres officielle hjemmeside på http://www.baptistkirkenbornholm.dk/. Her findes opdateret information om gudstjenester, arrangementer og frivilligvirksomhed. Kirken lægger stor vægt på åbenhed og tilgængelighed, så alle er velkomne til at stille spørgsmål eller deltage i aktiviteter.

Hvad karakteriserer Baptistkirken på Bornholm blandt andre kirker i Danmark?

Baptistkirken på Bornholm adskiller sig ved sin tro på individuel bekendelse og døb ved nedsænkning, hvilket er kendetegnende for baptisttraditionen. I modsætning til folkekirken er den en selvstændig menighed, der fokuserer på bibeltro, fællesskab og mission. Dette skaber en stærk og engageret menighed, der aktivt bidrager til det lokale samfund på Bornholm.

Hvad er gennemsnitlig vurdering af Baptistkirken på Bornholm?

Baptistkirken på Bornholm har en fremragende gennemsnitlig vurdering på 4,7 ud af 5, hvilket afspejler den positive oplevelse mange har haft med kirken. Vurderingerne fremhæver ofte varmen, åbenheden og engagementet blandt medlemmerne samt kirkens rolle som et inkluderende og støttende fællesskab i Rønne.

See also
Sankt Clemens Kirke
See also
Vestermarie Kirke
See also
Rø Kirke
See also
Pinsekirken Bornholm
Jeg er Annie Ernaux, skaberen af Churchesdk.one

Jeg er Annie Ernaux, skaberen af Churchesdk.one

eg er Annie Ernaux, skaberen af Churchesdk.one. Min passion er at guide dig til at opdage historien, arkitekturen og fællesskabet i de smukkeste lokale kirker. Find dit næste åndelige rum her!

Vi håber, du kunne lide denne artikel om Baptistkirken på Bornholm.